fbpx

MENU

Čištění šperku

Nejsem jenom doplněk,
nejsem jenom šperk,
kterým zdobím Tvé ruce, prsty, uši a krk.

Jsem mnohem více.
Jsem Tvojí součástí.
Jsem Tvým rituálem.
Jsem Tvým vyjádřením.
Jsem Tvým společníkem.
Jsem Tvým léčitelem a přítelem.
 
A tak jako se staráš o své tělo, svoji mysl a svoji duši, tak je i důležité se starat o své šperky.
 
A zde Ti doporučuji důležité rady pro naše nošení.

Zásady pro péči o nás začíná už u prevence, která je nutná k tomu, aby jsme zůstaly dlouho stále krásné.

U zlatých i stříbrných šperků jsou zásady podobné

    • odkládej nás při náročnější manuální práci
    • odkládej nás, pokud jdeš uklízet, jakákoliv chemie včetně saponátům nám jednoznačně nesvědčí
    • neber si nás do postele, schovej nás do šperkovnice, než jdeš spát
    • pokud se budeš líčit, lakovat vlasy, nebo dělat jakékoliv zkrášlující procedúry, pamatuj, že nás si vezmi až jako úplně poslední “korunu” Tvé krásy
    • naším nepřítelem je voda, a to jak ta bazénová, která obsahuje značné množství chlóru, tak i ta, která nám teče doma z kohoutku
    • nechoď s námi do sauny, vysoké teploty také nemáme rádi
    • nezapomeň nás odložit při sportu, pot nemáme rádi a můžeme Ti zčernat

Proč černá zlato a stříbro a jak tomu můžeš zabránit?

Rozhodně to není tak, že byste něco o naši péči udělali špatně nebo že bychom byly nekvalitní. Oxidace je běžným procesem a zabránit se ji zcela nedá. K černání dochází když přicházíme do kontaktu se vzduchem. Můžou za to sloučeniny síry neboli sirovodík. Reakce navíc zrychluje ve vlhku a stříbro reaguje na kyselé složky, které mohou být obsaženy např. právě i v potu.

A důvody, proč černá zlato?

Jsou podobné, jako u stříbra. Oxidaci nepodléhá samotné zlato, ale další kovy. My zlatí, jsme totiž běžnou slitinou. Samotné zlato se pro šperkařské účely až tolik nehodí, neboť je zvláště měkké. A proto se k nám přidávají další kovy. Přídavek stříbra, mědi, či palladia jsou pak klíčovou odpovědí, proč zčernáme.

Dám Ti několik tipů, jak nás zlaťásky můžeš čistit

V případě, že si nechceš pro tento účel pořizovat speciální roztok, si vystačíš i s tím, co máš doma.

Klasickou radou je čištění za pomoci roztoku vody a mýdla nebo saponátu na mytí nádobí.

Můžeš nás vyčistit i pomocí vody a lihu, nebo recept, který ještě naše babičky používaly je citron (voda s citrónovou šťávou – jeden citron, do kterého přimíchej tři lžíce soli).

Někdy nás není třeba ani čistit, postačí nás přeleštit za pomocí měkkého bavlněného hadříku.

Několik tipů na čištění nás stříbrňáků

Rady pro naše čištění je dost podobné jako u zlata.

Oxidace – zčernání, je u nás rychlejší než u zlata, proto jsme o něco náročnější a musíme se čistit častěji než zlato. Můžeš nás ponořit i do “pivní lázně”.

Šperky s kamenem

Základní zásady preventivní péče o šperky s krystaly jsou prakticky totožné jako u šperků bez krystalu.
 
Takže dávej pozor na vodu a opatrně nás nos s ohledem na možnost mechanického poškození. Obdobně je nevhodné krystaly podrobovat vysokým teplotám.
 
Kromě toho je nutné dbát i na to, že některé krystaly není vhodné vystavovat intenzivnímu vlivu slunce. Můžem jeho vlivem blednout. To platí na např. pro ametysty.
 
Můžeš nás také otírat jarovou vodou, nebo vlhkým hadříkem. Případně při větším krystalu si můžeš pořídit speciální hadřík napuštěný roztokem vhodným pro očistu kamenů.
 
A pokud chceš vrátit svým krystalům lesk. Tak to můžeš za pomocí pupalkového oleje. Tím stačí kámen přetřít.
Jak pečovat o šperky s perlami:
My, perly, nejsme drahými kameny, nicméně naší krasou a harmonií se jim jednoznačně vyrovnáme. A vyžadujeme specifická pravidla ohledně naší péče.
 
Jsme nejnáchylnější.
Na nás je zvláštní především to, že vyžadujeme nošení. Rádi se ukazujeme. A svědčí nám vlhké prostředí, které nám dodává mazlení se s vaší pokožkou, nikoli však mokro.
 
Stejně tak nám škodí i dlouhodobé světlo a vysoké teploty také nemusíme. Sucho a teplo nám může způsobit popraskání a nadměrné vystavování se na světle nás zase připraví o náš jedinečný lesk.
 
Ve dnech, kdy nás nenosíte, patříme do měkké krabičky, nebo šperkovnice. Zásadně nemáme rády, když nás ukládáš k ostatním šperkům, neboť jsme mimořádně citlivé na poškrábání.
 
Než nás odložíš, vezmi bavlněný hadřík a otři nás. Jednoznačně nemáme rádi Tvůj pot.
 
Pokud je nás potřeba vyčistit, tak se určitě vyhni jakékoliv chemii. Pokud nás potřebuješ vyčistit, tak zvol slabý roztok vody s mýdlem. I my perly, máme moc rády pupalkový olej, protože nám vrací náš překrásný lesk.

A jak nás všechny správně uchovávat?

Ke správné péči patří i vhodné skladování šperků ve dnech, kdy je nenosíš. Je nás potřeba uchovávat v suchu a ve tmě a při pokojové teplotě.
 
Dopřej nám prostor. Skladuj nás odděleně tak, abychom se nezamotaly do dalších řetízků, zapadlých prstenů, atd… Pečlivě nás ulož a zabráníš tak poškrábáním. Zejména šperky s drahými kameny by měly být ukládány separovaně, aby se jednotlivé kameny napoškrábaly. Proto nás nechej v dostatečně měkké vystýlce.
 
Nejvhodnější pro nás je uzavřená šperkovnička.

Follow the moon

Přihláš se o newsletter a získej každý měsíc poselství k novoluní, úplňku. S newsletterem Ti navíc neuteče žádná z chystaných novinek.

Kliknutím na ODESLAT souhlasíš se zpracováním osobních údajů. Web je chráněn službou reCAPTCHA od Google.